СМИ о нас

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: «БЮДЖЕТ-2017 ПРИНЯЛИ КУЛУАРНО И ВСЛЕПУЮ»

Управляющий партнер Национальной антикризисной группы Тарас Загородний в эфире радиостанции «Голос Столицы», 21.12.2016

Сразу 274 голоса парламентариев были отданы в поддержку государственного бюджета 2017 года. Ни одного голоса за бюджет не дали «Оппозиционный блок» и «Батькивщина».

Основной процесс стартовал во вторник 20 декабря. На вечернем заседании парламент принял сначала шесть основных бюджетных законов. Позже в Раду прибыли премьер-министр Владимир Гройсман и президент Петр Порошенко.

После четырех утра 21 декабря депутатам наконец дали для ознакомления около 400 листов с распечатанной госсметой. Уже через несколько минут спикер предложил избранникам голосовать. В результате лидер фракции «Батькивщина» Юлия Тимошенко заявила, что во время принятия бюджета на 2017 год был допущен ряд нарушений, которые «тянут на уголовные дела».

Подробнее процесс принятия государственной сметы в эфире радиостанции Голос Столицы прокомментировал управляющий партнер Национальной антикризисной группы Тарас Загородний.

3— Фракційна солідарність тих, хто підтримав кошторис, свідчить про майбутнє коаліційне утворення у парламенті?

— У нас голосування за бюджет завжди алогічне і немає такого політичного забарвлення. Можна сказати, що Адміністрації президента і виконавчій владі вдається знайти голоси, коли потрібно. В результаті ми бачимо 274 «за». Це тимчасове утворення — просто багато можна залучити голосів з інших фракцій, які зацікавлені у головному кошторисі країні.

— Які питання могли бути основним предметом торгів? Кого вмовляли і обіцяли преференції?

— Це ми будемо бачити, коли побачимо сам текст бюджету, тому що, як ми бачимо, в нашій країні як при злочинній, так і не при злочинній владі залишається єдиним постійним чинником те, як він приймається фактично під ялинку, не дивлячись, нікому не дають прочитати, спускають фактично згори і т.д. Фактично це говорить про те, що як були домовленості декількох осіб, так і залишаються. Тому, якщо будемо уважними, нарешті отримаємо повний документ, тоді можна сказати. Як ви бачили, він і так кулуарно приймався, невідомо яким чином, розданий був за декілька хвилин до голосування. Це дещо нагадує, тому що на 2015 рік бюджет фактично не подавався до парламенту Яценюком, минулий рік під ялиночку був проведений бюджет теж всліпу, і тут ми отримали всліпу. Тому поки що говорити, хто що отримав, важко, але головне ми знаємо — що були знижені рентні платежі для нафтових компаній, що достатньо вагомо. Це достатньо лобістський проект, хоча, звичайно, що в нас і так рентні платежі були завищені, чому і падав нафтовидобуток і газовидобуток.

— Ви можете назвати конкретні персони, які саме від цього виграли?

— Ті, хто володіють нафтогазовими активами. А нафтогазовими активами володіють всі майже фінансово-промислові групи. Це є «Нафтогазвидобування», яке, до речі, належало Порошенку. Це більш дрібні структури. Я думаю, що багато хто з людей, які входять до фракції БПП, вже мають нафтогазові активи, просто про це ще не знають.

— Більшість обранців голосувала за «кота в мішку»?

— Так, вже не перший рік.

— Очільник Мінфіну Данилюк заявив, що серед пріоритетів ухваленого кошторису — підвищення обороноздатності, соціальних стандартів, розвиток освіти, охорони здоров'я, цільова підтримка сільського господарства, розвиток дорожньої інфраструктури. Чи вистачить на все це грошей?

— Коли я чув цю фразу Данилюка, мені здавалось, що він не додав тільки одного — що завтра наступить комунізм. В дійсності багато чого сказано — і нічого не сказано. Я не зрозумів, які пріоритети розвитку, яких галузей нашої економіки, як ми підтримуємо наш експорт, скільки робочих місць буде створено, які темпи розвитку економіки у нас передбачено, які можливості, щоб було прискорене економічне зростання. Ми просто почули, що десь якось будуть витрачатись кошти, а де вони будуть зароблятись, мені особисто незрозуміло, тим більше, дуже багато питань стосовно дохідної частини бюджету. Та вже зараз можна сказати, що вона передбачає багато сумнівних статей. Наприклад, від приватизації вже третій рік у нас закладається 17 мільярдів. Це вже не смішно, тому що зрозуміло, що виконувати програму приватизації, поки в країні є війна, неможливо буде.

Також у нас не прийнято закон про спецконфіскацію, хоча я теж проти цього. В бюджеті передбачено близько 10 мільярдів від надходжень. У мене вже викликає дуже багато питань стосовно надходжень до бюджету доходів від НБУ. Вони і так були завищені, а тепер, як був націоналізований ПриватБанк і багато грошей іде на підтримку ліквідності цього банку, в тому числі грошей НБУ, тоді питання — а як буде виконуватись і ця дохідна частина? Тому оптимізм Данилюка мені дивний, звідки у нього так все добре — я не знаю.