СМИ о нас

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: В «ПАНАМСКИХ БУМАГАХ» НЕТ КОМПРОМАТА НА ПОРОШЕНКО»

Политический эксперт, управляющий партнер Национальной антикризисной группы Тарас Загородний в эфире радиостанции «Голос Столицы», 05.12.2016

Украина оказалась среди стран, где власть не проводит расследование после публикации так называемых панамских бумаг. Семь из десяти государств, чьи действующие или бывшие лидеры засветились в «панамском архиве», продолжают молчать или отказываются начинать оффшорные расследование.

В частности, в Украине, Саудовской Аравии и Катаре отклонили предложение о создании парламентских комиссий по расследованию панамских материалов.

Как утверждает Международный консорциум журналистских расследований, Украина оказалась в тройке стран, где фактически отказались расследовать тайные оффшоры известных украинцев.

Почему в Украине так и не расследуется дело о панамских офшорах, эфире радиостанции Голос Столицы пояснил управляющий партнер Национальной антикризисной группы Тарас Загородний.

5— Можливо, ми просто не знаємо про те, що таке розслідування проводиться?

— Поки що ми нічого не чуємо. Це нічого дивного. Ніхто не хоче розслідувати свою причетність до таких справ. Тим більше, хочу нагадати, що сама Панама не дуже охоче розслідує цю справу. Нещодавно відомий економіст Джозеф Стігліц скаржився, якщо я не помиляюсь, що він вийшов з комісії чи групи, яка допомагала нам розслідувати цю справу в Панамі, тому що сама влада Панами припинила фактично розслідування. Зрозуміло, що жодна країна світу не хоче, щоб гроші з її території кудись поділись або виявилось, що вона є ненадійним сховищем для коштів, інвесторів. Тому в даному випадку — нічого дивного. Якщо сама Панама не розслідує, то, звичайно, інші країни особливо не будуть розслідувати.

Всі уряди, причетні до цієї фінансової структури, хочуть зам'яти цей скандал. В першу чергу, влада Панами не зацікавлена в тому, щоб вони виглядали в очах міжнародно-фінансових організацій різного напрямку як ненадійний партнер. Тому, звичайно, вони призупиняють це розслідування, для того щоб і далі приймати ці кошти. Це суто прагматична історія, як і історія будь-якої країни, як, наприклад, США, яка провела вже декілька судів щодо Лазаренка, але гроші Україні так і не повернула.

— Тобто ми не можемо сказати, що ми пасемо задніх в таких розслідуваннях?

— Звичайно. Існує ілюзія, що якісь країни так вже хочуть розслідувати справи, особливо, якщо стосується вкладів на їх території. В дійсності це не так. Тому говорити про те, що ми в поганому списку, жодна влада не хоче, щоб її причетність чи причетність бізнесової структури до якихось прав було виявлено. Це стосується не тільки України, а й усіх країн.

— На вашу думку, чи буде президент Порошенко наполягати на розслідуванні щодо себе чи знову всі промовчать?

— Якщо говорити про панамські офшори, то там, принаймі, більш логічна була відповідь юристів Порошенка, що це створювалось створення сліпого трасту. Можливо, воно так і є, тому що грошей через ці офшори не проводилось багато, точніше, взагалі ніяких. Суто юридична оболонка була. Тому говорити, що ця тема буде особливо болісною для президента, я не бачу, тому що там нічого болісного немає. Всі знають, що він небідна людина, що у нього є гроші, і в даному випадку, принаймні, в «панамських паперах» я взагалі не побачив особливого компромату на Порошенка.

— Чи ми почуємо заклики знову до створення тимчасової слідчої комісії?

— У нас не прийнятий фактично закон про тимчасові парламентські слідчі комісії, і навіть якщо вони будуть створені, то ніяких серйозних юридичних наслідків вона не буде мати. Контролю немає і не існує. Тому можуть створюватись 10, 20 комісій. Вони можуть видати рекомендації, які можуть бути проігноровані правоохоронними органами. Тому це, скоріш за все, нічого не дасть.