СМИ о нас

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: «РОСТ ЭКОНОМИКИ СУЩЕСТВУЕТ ТОЛЬКО В ВОСПАЛЕННОМ СОЗНАНИИ ЧИНОВНИКОВ»

Управляющий партнер Национальной антикризисной группы Тарас Загородний в эфире радиостанции «Голос Столицы», 25.11.2016

По данным Госстата, прибыль крупных и средних предприятий за девять месяцев 2016 года выросла на 16%. При этом убытки уменьшились более чем в два раза. Прибыль отечественных предприятий составила 270,5 миллиардов гривен.
Рост прибыли украинских предприятий за девять месяцев 2016 года в эфире «ГС» прокомментировал управляющий партнер Национальной антикризисной группы Тарас Загородний.

17.04  112  — Прибуток компаній пов'язаний з попитом напряму? Чи допомагало росту прибутку наших підприємств те, що вони вийшли на європейський ринок?

— По-перше, коли я побачив повідомлення Держкомстату, мені згадався старий жарт, що є брехня, є велика брехня, а є статистика. Чесно кажучи, я не зрозумів взагалі, за яким критерієм вони виділяли підприємства, тобто великі… які великі, які середні, що вони вважають за це, в якому розрізі вони брали? Можливо так, що середні — збиткові, а великі, наприклад, монополісти, як НАК «Нафтогаз», так, вони мають величезні прибутки, через те що фактично обклали монопольною рентою всю країну через надвисокі ціни на газ. Тому в даному випадку я досить скептично ставлюся до цієї статистики, тим більше що економіка як була збитковою, так і залишається збитковою.

Що стосується ЄС, я поки що не бачу особливого ефекту для України, більше негативу. Тому говорити, що це напряму пов'язано з ЄС, чи скорочення… важко говорити з тих цифр, бо невідомо за рахунок чого зріс прибуток. А він міг, якщо йдеться, наприклад, про НАК «Нафтогаз», зрости за рахунок суто монопольної ренти, як говорив, вони обклали країну, за рахунок зростання інфляції, тому що просто зросли ціни на сировину, зросли ціни на продукцію ЖКХ, тому в даному випадку це може бути суто інфляційне підвищення так званого прибутку. Тому говорити про те, що це якісь адекватні цифри і говорити про те, що це є оздоровленням економіки, я б дуже поостерігся.

— Тобто ви не очікуєте, що за цією статистикою ми побачимо обіцяне урядом зростання взагалі української економіки?

— Так, його не існує, воно існує тільки в такій запаленій свідомості наших чиновників, вони говорять про якийсь 1,8 в третьому кварталі, тобто вони беруть просто квартальну частину зростання пожвавлення попиту за рахунок сільського господарства, який завжди у нас відбувався десь в 3-4 кварталі, і говорять що це зростання економіки. Не зростання це економіки, тому що економіка переживає шок через високі ціни на газ, скорочення попиту з боку населення, тому що населення стає біднішим і фактично жебракує, і говорити про те, що ринки збуту для нашої експортної продукції не зростають реально, тому я просто не бачу, а звідки зростання можливо? Тим більше, реформи не проводяться, інвестиції не залучаються. Зростання було б зараз можливо, якщо б ще рік тому нашу економіку вже було проінвестовано вітчизняними або зарубіжними інвесторами, десь на 20-30% більше ніж вони це зробили минулого року.

— Валерія Гонтарєва заявила, що Україна може втратити зовнішнє кредитування. Це якось принципово відобразиться на українській економіці?

— Я б сказав, і слава Богу. Бо умови МВФ і кредити, які від нас вимагають, вони фактично вбивають нашу економіку, руйнують експорт, руйнують взагалі промисловість, ведуть до деіндустріалізації. Тому в даному випадку — слава богу, якщо не буде. Ми сильно вже не потребуємо кредит від МВФ, дякуємо МВФ, що він допоміг на якомусь етапі, а далі не треба нам ніяких кредитів, тому що сильно скоротився попит на імпортні товари, тобто нам непотрібно такої кількості валюти, щоб оплачувати імпортні товари, в тому числі через девальвацію і зубожіння населення. Тому і все ж таки ознаки стабілізації економіки існують, як би так я не скептично ставився до статистики, все ж таки стабілізація десь відбувається, тому в даному випадку говорити, що нам так потрібні гроші МВФ і інших кредиторів… кредитори, так, ЄС від нас вимагає, щоб ми скасувати експортне мито на експорт лісу. Тобто вирубайте свої ліси, а ми вам ще кредити дамо. Вибачте, ви такі кредити можете самі собі залишити і не розповідати нам, що це велика допомога.