СМИ о нас

БЕЗ НАДІЇ: КОМУ ВИГІДНА ДИВНА ПОВЕДІНКА САВЧЕНКО? АНАЛІЗ ЕКСПЕРТІВ

Коментар Керуючого партнера Національної антикризової групи Тараса Зогороднього сайту «24»

Розчарування діями і заявами Надії Савченко відбувається з великою швидкістю. Оголошення нардепом голодування через бездіяльність влади на Донбасі виглядає більше самопіаром, ніж реальною боротьбою. Що спонукає Надію Савченко до таких кроків, і до чого це може призвести, розбиралися журналісти сайту «24».

Жанна Д’Арк, яка не відбулася

Трохи більше двох місяців тому Надію Савченко звільнили після дворічного перебування в російській в’язниці. Навколо цієї події був величезний ажіотаж. Сама ж Савченко спокійно віднеслася до всього і заявила, що збирається працювати на користь держави, а своєю головною задачею бачить визволення всіх українських полонених. При цьому вона зауважила, що, якщо треба, то балотуватиметься на пост президента країни. Однак, якщо її дії не сподобаються українцям, покине посаду.

Слова Надії сприйняли по-різному, але здебільшого позитивно. У Савченко багато українців бачать українську Жанну Д’Арк. На неї як на політика дуже розраховували. Адже вона мало не єдиний народний депутат в Україні, не зашорений політичною кулуарщиною і різними «договорняками». В якості президента її не бачать наразі, але потенціал у Савченко два місяці назад був досить потужний. Власне, і досі ще є, хоча довіра українців до неї швидко знижується.

Одну за одною Савченко робить гучні і водночас провокаційні заяви. Коли новоспечений нардеп від ВО "Батьківщина" заявила про визволення полонених, ніхто не здогадувався, якими методами вона це планує робити. З’ясувалося, що Надія Савченко для досягнення своєї мети, дійсно, як вона зазначила на своїй першій прес-конференції, готова говорити «хоч з чортом» якщо це допоможе.

Заява про прямі переговори з лідерами самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» без участі третіх сторін, як мінімум, вразили.

«Захарченко і Плотницький можуть позиціонуватися, якщо так можна сказати, як «народні депутати від ДНР і ЛНР». Я готова з ними так говорити», – заявила Савченко.

Як можна говорити з бандитами і терористами? Їх місце у в’язниці, а не за столом переговорів. Можна списати таку заяву на недосвідченість молодого політика. Та все ж сумнівно, що Савченко не розуміє, до чого це може призвести.

Заява про те, що усім учасникам конфлікту треба попросити вибачення один в одного, посміхнутися і тоді домовлятися про мир, викликала бурхливу реакцію у політиків, журналістів і громадськості. На сайті Президента України українці зареєстрували петицію щодо позбавлення звання Героя України Надії Савченко.

«Вибачатися мають політики, які починають війни, які воюють. Це стосується і російської сторони. Я вважаю, що президент Росії має попросити вибачення у матерів, які втратили дітей у цій гібридній війні», – сказала Надія Савченко під час виступу з парламентської трибуни.

Ці слова вже переконливо засвідчили, що Савченко говорить не від себе. Стало зрозумілим, що її діями хтось керує. Причому, не лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, яка не знає тепер, як позбутися Савченко, яка тягне вниз її президентський рейтинг. Прес-конференція, на якій Савченко оголосила голодування і представила свою концепцію «перенавантаження» держави, розставила всі крапки над «і».

Савченко і революція

Під час прес-конференції 2 серпня Савченко раптом представила свою концепцію розвитку держави. Причому, як зазначила парламентарій, «в'ялотекуча еволюція» українцям не на користь. Треба йти шляхом революції.

«Я йду шляхом революції. Я першою йду по мінному полю політики, роблячи скандальні, непопулярні, і на крок передчасні заяви, бо розумію, що в даних умовах ціною нерішучості є життя людей. Тому і не боюся бути невірно зрозумілою, розкритикованою і навіть знищеною, за що мене критикує і буде від мене відмовлятися провладна опозиція», – заявила вона.

Не мало, не багато, народний депутат пропонує кардинально переписати Конституцію України в бік створення парламентської республіки. Де б президент був символічною фігурою, а замість Верховної Ради – Народна рада чисельністю в 100 депутатів без права обиратися вдруге.

Основні положення дуже нагадують гасла більшовиків під час жовтневого перевороту 1917 року. Якщо коротко – то вся влада народу, тобто муніципалітетам, які вирішують все. Вільний доступ до зброї, надра повернути в державну власність.

Як зауважила в коментарі сайту політичний експерт Тетяна Лупова, ідеї такого шляху розвитку держави насправді вкрадені у відомого футуролога Тараса Бебешко. Хоча інструменти втілення в нього зовсім інші.

Та питання не тільки в тому, що Савченко привласнила собі чужі ідеї. Така заявка говорить про те, що цю ідею вона придумала не сама. Навряд чи недосвідчений політик міг би в такий стислий період видати на-гора цілу концепцію по державотворенню. До того ж, яку мету переслідує Савченко? Дострокові парламентські чи президентські вибори, чого, до речі, і добивається Москва? Третього Майдану? І головне: хто вкладає в її вуста такі резонансні заяви?

Відповідь, з’ясувалося, лежить на поверхні. Експерти в розмові з журналістами сайту, по-перше, чітко вказують, що це сценарій Москви, яка, звичайно ж, не відмовилася від зазіхань на територіальну цілісність України. По-друге, безпосереднім керівником діями Савченко, вочевидь, виступає кум Путіна і головний переговірник по звільненню українських політв’язнів, лідер проросійської партії «Український вибір» Віктор Медведчук.

Як написав на своїй сторінці в Facebook політичний експерт Тарас Загородній, Надія Савченко для Кремля дуже зручний інструмент для боротьби з українською владою.

На арену випускається Савченко, яка сьогодні публічно вчепилася в горло влади. А що з нею робити? Бізнесу немає. Посадити за «корупцію не вийде». Не олігарх. Дуже грамотно грає на настроях обох таборів у країні. І там і там має активних прихильників. Й інші центри впливу в країні як би ні до чого. Пастка, – зазначив він.

Таке розхитування внутрішньої ситуації в Україні, зокрема, руками Савченко, також говорить і про те, що українським політикам і владі зокрема, не можна недооцінювати Росію. Поки не пізно, треба виробити свою концепцію протистояння зовнішньому ворогу і розвитку держави. Економічний розвиток України і високі соціальні стандарти для українців стануть головним контраргументом проти намагань Кремля ослабити нашу державу і зробити її підконтрольною собі.

Хто стоїть за заявами Надії Савченко? 

Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи

24

Росіян не можна недооцінювати. Вони розуміють, що нинішня українська влада достатньо розумна і гнучка, щоб розібратися зі своїми суперниками таким чином, щоб це виглядало солодко і красиво. Наприклад, під гаслами «боротьби проти олігархів». Розуміють, що в руках адміністрації президента сконцентрований небачений силовий ресурс, про який Янукович міг мріяти. Це дозволяє взяти за зябра будь-кого.

Але тут на арену випускається Савченко, яка сьогодні публічно вчепилася в горло влади. А що з нею робити? Бізнесу немає. Посадити за «корупцію не вийде». Не олігарх. Дуже грамотно грає на настроях обох таборів в країні. І там і там має активних прихильників. І інші центри впливу в країні як би ні до чого. Пастка.

У цій історії радує, що навіть якщо Путін знесе нинішню владу за допомогою Наді, то особливо це нічого йому не принесе. Країна остаточно пішла із зони впливу вмираючої імперії.

В українській політиці пройдуть ще одні вибори. І не треба лякати, що буде колапс. Просто когось нарешті посадять за мародерство під час війни. А високі ціни на нафту це не поверне. І чи доживе взагалі він до кінця операції «Наша Надя» як і вмираюча імперія.

Розміщення статті на сайті