Наши новости

31 января 2013 года, в ИА RegioNews состоялся круглый стол на тему: «Выборы в Киеве-2013: условия, лица, технологии».

организаторы:

ИА RegioNews,

Ассоциация политических консультантов Украины.

Национальная антикризисная группа

Участники круглого стола:

- Андрей Бодров, Ассоциация политических консультантов;

- Андрей Сафоненко, политтехнолог, кандидат политических наук;

- Тарас Загородний, политтехнолог, управляющий партнер Национальной антикризисной группы;

- Дмитрий Джангиров, журналист, политический эксперт, политолог;

- Андрей Еременко, социолог, управляющий партнер Active Group;

- Сергей Васильченко, аналитик, электоральный картограф;

- Иван Слободяник, управляющий партнер компании MediaBrand.

 

Видео с круглого стола

 

Фотоотчет

Расшифровка круглого стола:

Іван Слободяник: Щоб було зручніше і для журналістів, і для нас, я представлю гостей, які беруть участь у нашому круглому столі. Говорити будемо про київські вибори про їхнє обличчя, про те, які технології будуть застосовані, на думку експертів, і з чим взагалі ми зіткнемося під час виборів 2013 року. Мене звати Іван Слободяник, я є керуючим партнером компанії «Медіа бренд». Також учасниками дебатів є Сергій Васильченко – напевно, лідер з кількості Інтернет-посилань з електоральної географії; Андрій Сафоненко, політтехнолог, кандидат політичних наук; Дмитро Джангіров –знаний журналіст і знаний експерт-політолог; Тарас Загородній – також політичний експерт, політтехнолог; Андрій Бодров представляє Асоціацію політичних консультантів; Андрій Єременко – соціолог, керуючий партнер компанії «Active Group». Тарас у нас також є партнером «Національної антикризової групи». Тож шановні колеги, те, що відбулося вчора в Київраді, з певним таким фізичним протистоянням, дипломатично кажучи, на мою думку, і є певною замальовкою київських виборів. Як ви гадаєте, чи саме в такому форматі будуть проходити київські вибори?


Андрій Сафоненко: Я повністю погоджуюсь з Іваном, справді, приблизно в такому форматі будуть проходити київські вибори. Позавчора не в Київраді, а навколо Київради – у громадській раді при КМДА – справді відбулися сутички, виникли дві громадські ради: одна напередодні, 28-го, друга – 29-го й ось ці сперечання. Не будемо аналізувати, що там відбувалось, а розглянемо, для кого вигідні наслідки. В першу чергу це вигідно Тягнибоку, бо він зможе трохи зняти напругу навколо молодого покоління «свободівців», яких зараз у Києві очолює Іллєнко.

Сьогодні – засідання фракції. І на ньому будуть зроблені певні висновки щодо поведінки окремих депутатів, зокрема Іллєнка та Леонова. Це вигідно Кличку, бо якщо Іллєнко не піде в мери, він отримує непоганий загін «свободівців», які будуть боротися на його боці, захищати вибір киян. Ну, і знову ж таки, це вигідно Партії регіонів, бо зараз «свободівцям» буде досить складно проходити в інші громадські ради. Завдяки цим сутичкам, завдяки цьому конфлікту. Дякую.


Іван Слободяник: В довільній дискусії можемо долучатися, не чекаючи на надання слова.


Тарас Загородній: Я не вважаю, що такими самими в нас будуть вибори. Це крайній випадок – те, що відбулося. Але можна сказати, що зважаючи на досвід виборів-2012, «Свобода», звісно, буде використовувати свою фізичну перевагу, буде активно захищати свій результат, яким би він не був. Для «Свободи» вибори в Київраду – це один зі способів «закріпитися» в Києві. Звісно, все буде значно інтелігентніше. Не буде зовсім таких екстремістських точок зору, але якісь локальні конфлікти можливі.

Все залежатиме від того, як буде поводитись опозиція, як буде поводитись влада. Зважаючи на те, як влада проводила парламентські вибори, можна сказати, що влада буде робити висновки зі своїх помилок, які вчасно не коригували – як це було з відкріпними талонами. Тому вибори робитимуться максимально прозоро. Будуть намагатися уникати прямих сутичок. Тому, звичайно, такого, як позавчора, відбуватися не буде, і вибори проходитимуть «інтелігентно».

На мій погляд, отримати результат мають як влада, так і опозиція. Оскільки опозиція має протестний тренд, а влада має систему, яка працює. За чутками, штаб Партії регіонів вже працює над виборами в Київраду. Це свідчить про те, що ПР ставиться системно до всіх проявів, де б вона не з’являлась. Дякую.


Андрій Сафоненко: Тарас має досить оптимістичний погляд, дай Бог, щоб воно так і було. Але якщо нічого не змінитися в порядку формування комісій, то найближчим часом комісії будуть складатися 50 на 50 або з перевагою опозиції, тому протистояння в будь-якому разі буде, тому скоріш за все 50 на 50, 9 буде від ПР плюс сателіти КПУ і 9 буде від опозиційних сил. І протистояння просто неминуче.


Іван Слободяник: Погоджуюсь з Андрієм, треба не забувати, що вибори депутатів Київради та київського міського голови будуть певним плацдармом для виборів у 2015 році. І «битва за Київ» покаже переформатування сил у 2015 році. Тому що з Києва фактично починатиметься ця боротьба. Закінчення виборів у Києві буде автоматично стартом виборів Президента України.

Можна навіть більше сказати, що вибори в місті Києві будуть складовою виборів президента, і від характеру цих виборів залежатиме характер виборів президента. Частково можу погодитися з Тарасом у тому, що це буде «інтелігентне», але все ж таки протистояння, і частково, думаю, з мордобоєм. Цікаво буде почути думку соціологів, наскільки такі дії сприйняті для суспільства. Наскільки їх схвалює суспільство в умовах тієї системи, яка є в Україні.


Андрій Єременко: Ну, відповідаючи на запитання щодо тих дій, які роблять політики, наскільки вони сприяють чи не сприяють суспільству. Зараз суспільство в Києві налаштовано більш протестно. Відповідно протести сприймаються більш позитивно. Але не треба забувати, що в Києві насправді існують, як мінімум, 3 «порядки денні», які між собою дуже погано перетинаються. Перший – загальнополітичний, національний, це порядок на рівні глобальної політики. Другий порядок денний – це порядок, який стосується більше київських проблем – комунальних і так далі. Третій – це порядок денний, який стосується мажоритарних кандидатів. І ці три порядки денні взагалі фактично не перетинаються.

Більше того, цільові групи людей, які сприятливі на той чи на той порядок денний, вони дуже умовно перетинаються. Можливо, там певним чином політична складова повпливає на людину, яка в першу чергу орієнтується на господарську, але це треба ще постаратись. Тепер що до того, що взагалі буде відбуватись в округах. Коли готувались до круглого столу,Ттарас попросив нас підготувати таку собі типологію округів. І от коли ми готували цю типологію, вона мала бути досить простою, щоб з нею можна було легко працювати.

Всі київські округи ми звели до невеликого графіка, там є роздруківка,  якій ось тут можна звести на третій сторінці презентації. Суть така. Дуже умовно Київ можна розбити на 4 «квадрати». За престижністю забудов – є забудови престижні і не престижні, і за часом забудови. Таким чином ми отримуємо мікрорайони: нові престижні, старі престижні, нові не престижні, старі не престижні. І, відповідно, люди, які живуть в таких мікрорайонах, таких округах, голосують по-різному. Далі по кожному з цих районів зробили дуже просту річ. Їх дуже просто описати.

Я зараз більше скажу про наслідки. В різних районах живуть досить різні люди. Всі люди орієнтуються на різні речі. Всі речі, на які орієнтуються люди, ми розбили на три категорії: орієнтація кампаній, тобто кампанія більше орієнтується на особистість кандидата чи орієнтується більше на проблему. Орієнтація на глобальні смисли – кампанія більше на глобальному рівні чи на локальному. Тобто ми говоримо про те, що потрібно звільнити Тимошенко, чи ми говоримо про те, що потрібно пофарбувати лавочки, чи ми взагалі говоримо про геополітику. І кампанія може бути або протестна, або підтримуюча.

І в кожному мікрорайоні живуть відповідні люди. Далі ми отримали таку дуже цікаву річ, що насправді стратегію в кожному районі можна обрати фактично от за таким принципом. Тут є тема, рівень глобальності, рівень протестності і рівень орієнтації на особистість. Тобто штука, яка дозволяє зробити такий собі мікс кандидата, мікс смислів, які можна спрямовувати. Я думаю, дуже сильно будуть грати на тому, що сприймає суспільство, саме такі критерії, які будуть робитися свідомо чи не свідомо. Які будуть певним чином просуватися і будуть певним чином реагувати, впливати на виборця. Більш детально можемо потім поспілкуватись і я зможу пояснити.

Іван Слободяник: Пропоную перейти від загальної проблеми. Мабуть, ми всі сходимось на тому, що це будуть непрості вибори. Умови ми вже певні окреслили. Я хотів би почути думку всіх експертів, включаючи Дмитра Джангірова. Як ви вважаєте, з чим підуть кандидати на міського голову і кандидати до ради, з чим вони підуть до киян. Що вони пропонуватимуть – дороги, гроші? З чим вони підуть, з яким змістом?


Дмитро Джангіров: Генерали завжди готуються до минулої війни. Правда, це не означає, що наступна війна не буде такою ж, як минула, але вона може бути зовсім іншою. Я відповім на це запитання просто: у нас тут є вибори до ВР 2012 року, зрозуміло, що тренд, який зараз існує, він заданий київськими виборами до ради. І це тренд протистояння «влада – опозиція». Хоча владі на міських виборах в Києві потрібна інша дихотомія – це «господарник і політик».

Завжди така позиція вигідна, вона дуже часто спрацьовувала. Але зараз поки що «влада-опозиція». Зрозуміло, якщо ми опишемо в термінах війни, то вибори парламентські для влади були Полтавою або Цусімою. Але, як знають військові історики, якщо проаналізувати, то і під час підготовки до них, і під час самого бою, були нюанси, які могли змінити якщо не сам результат, то, принаймні, катастрофічність результату. Наприклад, якщо з точки зору влади, то йшлося про виставляння не технічних, а технологічних кандидатів. У тих регіонах, де були інші кандидати, від влади йшли «незалежні».

Технологічні – я маю на увазі тих людей, які виконують функції. Він підтримує кампанію партії, а партія за рахунок нього добирає голоси до списку, але не планує, що ця людина переможе в окрузі. Саме через те, що були технологічні кандидати від Партії регіонів, програла Герега і не виграв Пилипишин. Зрозуміло, що в ПР є теж свій електорат, який не знає – хто там кандидат, і який, проголосувавши за Партію регіонів, дивиться – хто від цієї партії є в цьому окрузі. Ясна річ, що не всі голоси від цього регіонала перейшли б до Пилипишина чи до Гереги. Але абсолютно точно, що «Свобода» не отримала б абсолютно жодного голосу від них. І зрозуміло, що в цих двох округах був би зовсім інший розклад.

В трьох округах була перемога опозиції за рахунок того, що не від двох, а від 3 партій були кандидати. Але я хочу сказати, що Пабат, скажімо, стимулюючою кампанією (як ми її називаємо) набрав 31 тис. голосів. А прикиньте з точки зору Києва – при явці в мільйон, яка планується (просто моделюються проміжні вибори, що буде явка мільйон), від мільйона 3% – це 30 тисяч. Взагалі стимулюючі технології, якщо брати суму технологій кандидатів, що їх використовували, в принципі, в Києві ми побачили стимулюючу в такому загальному понятті не тільки гроші, але і якісь там дитячі садочки і т.п. І ті обіцянки, які теж можна вважати стимулюючими. А не загальнополітичними. Приблизно 30%, якщо ви подивитесь по округах. При зниженні явки може бути і 33, і 35% – і це вже велика різниця ще плюс 5-7%. Перервете мене в будь-який момент…

Іван Слободяник: Пане Дмитре, я би хотів не про інструментарій кампаній.

Дмитро Джангіров: Вибачте. Всі виходять з того, що відбулося, це відправна точка. Якщо ми зрозуміємо, що відбулося, ми зрозуміємо стратегію і тактику. Дайте хвилинку, я завершу. Ще були шанси у влади в двох округах. Там, де пройшов Бригинець. Це, мабуть, найдешевша кампанія опозиціонера – він пройшов за рахунок бренду і за рахунок того, що він «витоптав» буквально, він і його команда.

Якщо ми візьмемо суму Столара-Вільдмана (а ще був Сілантьєв, який заважав), тобто влада була неконсолідована, то там значно більше. Чому я маю підстави називати якусь суму (не абсолютну суму, а додавати голоси), тому що зрозуміло, що ці люди не проголосували би за Бригинця. І певні шанси ще були на печерську проти Ємця, де зламалася вся система у Шлапак, коли з’явився Горбаль, а потім ще з’явився Балашов проти Горабаля, ну і воно все посипалось. Виходячи з виборів, ми можемо оцінити, що стимулююча кампанія – це десь до 30% на минулих виборах та до 33-35% на цих виборах. Щодо брендів опозиційних ми можемо сказати, що, з одного боку, вони блискуче спрацювали, з іншого – дуже низька, найнижча дисциплінованість у електорату «Батьківщини».

Якщо ми візьмемо від тих, хто голосував за «Батьківщину», і до її кандидатів навіть додаючи суму «Свободи», якщо ми подивимось такі розрахунки, то опозиція в Києві набрала 75-76%. Приблизно середній кандидат від опозиції або сума кандидатів, то виходить трохи більше половини – до 60%. Зрозуміло, що якщо будуть йти 3 кандидати від всіх трьох сил, буде певне розпорошення.

Наступний етап – що може змінитися в правилах гри юридично. Томенко приписує владі, мовляв, буде тільки «мажоритарка». Знаєте, невідомо, наскільки це владі вигідно, тому що це відразу штовхає всі партії до погодження кандидатів в округах. І просто незрозуміло, чим це завершиться. Я думаю, що влада таких подарунків не буде давати опозиції, як би хотів пан Томенко. Інший варіант – опозиція говорить про необхідність проведення в два тури. Знаєте, як говорив Талейран, коли щось пропонуєш – будь готовий до того, що можуть погодитись. Я просто хочу, щоб ми зрозуміли, що все не так просто відбувається, як на папері, та ви це краще нас знаєте.


Іван Слободяник: Як доповнення пана Дмитра, Сергій підготував електоральне поле за результатами голосування в мажоритарних округах. Сергію, будь ласка.


Сергій Васильченко: Хотів би доповнити пана Дмитра, що в нас часто дивляться на вибори у ВР, коли говорять про київські. По-перше, якщо брати по списках, то там є таблички: 2006 р. було голосування, як у ВР, так і в Київраду. Якщо подивитися кількість голосів, яку отримали ПР, БЮТ, «Наша Україна» та ін., то майже всі потужні партії на виборах до Верховної Ради отримали голосів більше, ніж отримали до Київради. І результат подекуди вдвічі менший. Тобто відбирали багато голосів різні блоки, наприклад, як у Черновецького. Якщо потім брати 2007 рік – перевибори, і 2008 рік – вибори в Київраду, то знову ж таки – майже всі партії набрали в 5 разів менше голосів у Київраді, ніж у 2007 році у ВР на перевиборах.

Тобто просто перекладання такої кількості голосів у Київраду, можливо, воно і не зовсім доречне. Єдина партія, яка нарощувала кількість голосів на кожних виборах, це була «Свобода», яка отримала 3000 тис. у 2006 році – майже однаково що у ВР, що в Київраду, а потім – більше і більше. Тобто це єдина партія, яка йшла по наростаючій. У решти була певна кількість у ВР і менше – у Київраду. Якщо подивитися, то оці три кандидати від ПР у районах, вони взяли більше голосів, ніж партія у голосіївському районі. майже на 97% більше взяв, у Соломянському, щось порядку 40%, І от Борисов на Троєщині взяв на 23 більше, ніж партія.

Щодо цих кандидатів технологічних, вони взяли на відсотків 70-80 менше, ніж партії. Але навіть коли говорять про єдиного кандидата від опозиції, то там теж не все добре. Це УДАР, тобто він такий був полу сам. Там два округи, де він не балотувався. На Святошино – Ар’єв і Бондаренко. І їхній кандидат балотувався від УДАРу. І другий – це Чумак у Дніпровському районі проти Довгого. Якщо подивитись, то в Голосіївському районі на 1% взяв більше голосів кандидат від партії. А Чумак, якщо подивитись сумарну кількість голосів за «Свободу», «Батьківщину» і УДАР, то він взяв десь удвічі менше, ніж сумарно опозиція.

А якщо взяти там, де «Свобода» йде разом з «Батьківщиною», то там жодного округу, де б вони більше взяли, немає. Якраз у тих двох округах були єдиними Бондаренко і цей, то вони взяли майже на половину менше, ніж сумарна кількість, і по інших округах теж. Тобто казати, що єдиний кандидат буде панацеєю, не зовсім правильно. Так, вони виграли, але тут ішли досить відомі люди, тож чи вистачить в опозиції людей, яких будуть впізнавати на своїх територіях? І чи можна розраховувати на ті голоси, які отримала політична сила?


Дмитро Джангіров: Питання, як працює бренд партійний, точно спрогнозувати ми не зможемо. Можемо пояснювати, що відбувається в межах чинної актуальної кампанії. Ми ще не пережили таку кількість виборів, і те, як точно працює партійний бренд, залишається таємницею. Опозиція готуючись до місцевих виборів, планує, що бренд буде працювати так само на їхню користь. Як і на виборах до Верховної Ради. Вони можуть виявитись правими, а можуть і ні. Й тут нічого дивного.


Іван Слободяник: Як ви думаєте, які обіцянки будуть роздавати кандидати на цих виборах?


Андрій Бодров: Я бы начал отвечать с типовых стратегий, которыми будут пользоваться игроки в электоральном поле Киева. Я абсолютно согласен с коллегами в том, что большая часть политиков сейчас приобщает себя к политикам. Она, прежде всего, будет играть на своих оппозиционных брендах. Игра на противостояниях, бездействии власти. Исходя из этого, я позволю не согласиться с моими предыдущими коллегами о том, что позавчерашняя «зарисовка» у КМДА была выгодна Партии регионов.

Она, прежде всего, была выгодна оппозиции, потому что она демонизирует власть и закладывает определенную бомбу, и разгерметизирует саму «Громадську раду» при КМДА и последующие выборы, создает некий фон к этому. Соответственно из этого мы можем прогнозировать, что деятельность штабов оппозиционных партий будет строиться по такому сценарию: «нас обижают, наших бьют – голосуйте за нас».

Если так, очень просто. А если говорить о тех игроках (прежде всего – о деятельности партийных штабов), которые являются фактически ПР, то это, наверное, коммунисты. Хотя я не знаю, на что они надеются. Ну, может быть, они будут играть на красивом, понятном освоении местного бюджета, на покраске лавочек...


Дмитро Джангіров: А что значит – «коммунисты не знают, на что рассчитывать»? А вы помните, сколько взяли коммунисты в 2008 году? Они взяли 2,34% не ведя никакой кампании. Так почему бы им не взять 3 или 4% ведя кампанию?


Андрій Бодров: Тот сегмент «социалов», который проживает в городе, «социалов» старших возрастных категорий, конечно же, им дает возможность надеяться на прохождение. Тут будет продолжаться коммунистическая риторика относительно «Вернем страну народу!» – «Вернем город громаде!». Ну а ПР, конечно же, будет аттракционом щедрости в плане ремонта дорог, покраски лавочек, ремонта подъездов. На красивом и понятном освоении местного бюджета.

Кто же будет теми людьми, собственно, о которых говорил Дмитрий? Это прежде всего бюджетообеспеченные свободные игроки, которые вряд ли смогут рассчитывать на поддержку каких-то партийных брендов. И которые будут играть в какие-то собственные проекты. Объединяясь в небольшие группки, выдвигаясь от малоизвестных партий, потому что Закон о местных выборах признает только партийное выдвижение и отрицает возможность самовыдвижения. И мы увидим, как для таких игроков снова приобретет ценность партия, например, «Рідне місто». Или там «Совесть Украины». И именно этот сегмент кандидатов попытается привлекать голоса через продпакеты и прочие технологии осваивания денег. По большому счету, это такая самая упрощенная типология тех стратегий, которые будут применяться кандидатами.

Если первые две – это темы, скажем так, более понятные партийным штабам, то стимулирующие технологии – это удел мажоритарщиков. Ну, и переходя, собственно, к меседжам, которые понесут вместе с продпакетами к избирателям наши кандидаты. Конечно, перво-наперво оппозиция, которая будет строить свою кампанию на протестном потенциале населения, понесет все то же самое, что, собственно, несла в ходе избирательной кампании: «все плохо, нас обманывают, давайте вместе, давайте бороться». Скажем так, местной киевской тематики тут будет очень мало и тесно.

А ПР, наоборот, будет приземляться к повестке дня чисто городской – это будет больше соответствовать ее стратегии, будет больше соответствовать возможностям ведения кампаний через раздачу «розовых слонов». Плюс к этому власть подключит свои возможности и реализует целый ряд сателлитарных проектов, которые будут играть в якобы независимых кандидатов, но при этом, зайдя в раду, честно отдадутся, так сказать, своей праматери по идеологии – ПР.

Если говорить о тематиках, которые будут главенствовать у мажоритарщиков, то это будут тематики максимально приземленные к проблемам того округа, в котором они будут выдвигаться. В принципе, это типичная стратегия для любого мажоритарщика, и соответственно, если он хочет побеждать, его программа должна будет быть составленной из месседжей – «в третьем доме покрасить лавки, в пятом доме отремонтировать подъезд, на углу этой улицы и этой постелить асфальт». По большому счету, это будет самая выигрышная стратегия для мажоритарщика.


Іван Слободяник: Хотілося б перейти до більш цікавого питання. З вибором депутатів тут все більш-менш зрозуміло, а от скажіть – хто буде тими основними гравцями, які стануть кандидатами на міського голову?


Андрій Єременко: Я на справді можу послатися тільки на наше соц. Опитування, яке ми презентували 2 тижні тому. В ньому ми чітко бачили такі тенденції: є заявлений Попов, за якого готові проголосувати 14 відсотків киян; є Кличко, за якого готові проголосувати 30 відсотків, а за умови низької явки ці 30% легко перетворюються на 23-24%; і є потреба в новому кандидаті.

Ми тоді поставили Порошенка, який набрав 12%, але він кампанії ніякої не веде, тож це свідчить про потребу нових облич. Відповідно коли будуть з’являтись «нові обличчя», вони в це будуть дуже активно гратись. З одного боку, є визначені гравці. З другого боку, є необхідність у нових обличчях. Якщо опозиційних кандидатів буде багато, то вони просто розмиють опозиційні голоси і відповідно є серйозні шанси пройти у Попова. Який в нас фарбує лавочки, будує дороги, який робить все, починаючи від мостів і закінчуючи пофарбуванням дверей у під’їздах.

Якщо опозиційні сили домовляться та висунуть одного кандидата, то цей кандидат переможе, причому з великою ймовірністю це не залежатиме від прізвища, яке вони висунуть. Ідеальна ситуація для опозиції, якщо вони це висунення зроблять максимально красивим, тобто щоб не було так, як з «Батьківщиною», коли когось висунули, а потім всі дивуються – хто ж там від Києва є? Красиво і краще з праймеріз, тоді опозиційний кандидат переможе. А якщо вони будуть до останнього боротись і торгуватись, тоді можливі варіанти.


Андрій Бодров: Я погоджуюсь з Андрієм, з переліком осіб, яких там висунуть. Від влади буде давній кандидат Попов – інших кандидатів поки що немає. Вже заявив про свою участь у виборах пан Горбаль. Він про це вже неодноразово говорив. Хто буде від опозиції – поки що невідомо, з урахуванням того, які інтриги існують в самому опозиційному середовищі. По-друге, шанс має кандидат – так званий «нове обличчя». Скоріш за все, це кандидат, відомий на всеукраїнському рівні, оскільки кияни вимагають, щоб кандидат був менше прив’язаний до міської тематики, а більше до всеукраїнської. Порошенко як варіант.

Але тут можливі сюрпризи. Тому що ВР оновилася на 2/3 і багато хто піде на мера Києва для того, щоб про нього просто згадали. Щоб залишатися у політичній тусовці. Що стосується єдиного кандидата від опозиції, то це бажаний варіант для опозиції але я не бачу бажання домовлятися. До того ж, слід зважати на близькість президентських виборів, і кандидата використають, як майданчик для того, щоб подивитися, як працюють технології.

Головна проблема з опозиційними силами – це слабка дисципліна виборчої кампанії, неможливість зібрати кампанію як таку, гра на протест. Особливість в тому, що не можна постійно кричати «вовки, вовки!», тримати людей в напруженні. Як показала практика 2012 року, влада вміє швидко реагувати. А ті побачили, що є різниця на окрузі Гереги, і все – вони вже не борються.

От, наприклад, у Черкасах програв кандидат, який набрав 12 тис. голосів від «Батьківщини», – він просто не боровся. Слід розуміти, що влада вміє швидко реагувати, та також те, що влада буде розмовляти з сильним. Будуть розмовляти з тим кандидатом, який покаже гарний потенціал. Зі списком кандидатів я згоден, а от стосовно Порошенка – це більше схоже на «злив» якийсь. Але можливі різні сюрпризи.
Іван Слободяник: Андрію, чи готові ви розширити цей список?


Тарас Загородній: Я готов этот список только сузить. Большие шансы будут у Попова. Если Порошенко ввяжется в эту кампанию – шансы есть, но для этого ему придется хорошо попотеть. Сейчас никаких следов кампании не видно. Накачать медиа мышцы и выстроить структуру – работа достаточно нелегкая. Возможно, он воспользуется уже готовыми структурами, но тогда придется договариваться с системными игроками. Шансы Порошенко я оцениваю как достаточно высокие только в том случае, если он начнет прямо сейчас.


Дмитро Джангіров: Я, наверное, расширю список участников. Я недавно сделал большой аналитический отчет на эту тему. Все, что мы видим, вся эта медиаактивность, для вас, друзья, думаю, – очевидно, что она исходит из одного центра. Но никакого «движа» – ни закупки площадей, подбора людей в штабы – нигде не осуществляется. Порошенко выдающийся продавец-покупатель воздуха в Киеве, и уже появились статьи что победитель выборов – это победитель президентских выборов. Человек, у которого 300-400 млн. инвестиций в Горьковсикй завод.

Я один раз в 2007 году хотел посмотреть на его инвестиции – его тогда в аэропорту развернули и сказали, мол, валите обратно. Так что мне нравятся разговоры про патриотизм. Когда свой банк «Мрия» продал в «ВТБ», основные инвестиции у этого банка в Приднестровье. Не совсем Россия, но Российский офшор, и в Нижнем Новгороде.

Поэтому это странно, пока мы видим только личную активность Порошенко. Что касается Кличко – да, у него есть шансы, да, у него даже наверно шансов 60%, может быть 2/3. Есть логика теории игр. Если ты имеешь больше шансов на победу, то поражение для тебя катастрофично. А поражение для него закрывает возможность участвовать в президентских выборах. Надо 100 раз подумать, это так называемая отрицательная цена игры для него, при том, что шансов на победу больше. Понятно, о чем я говорю, и понятны его сомнения. И как я понимаю, у него в разгар избирательной кампании еще и бой предстоит. Опять будет тяжело, будут шутки по типу: «а пояс мера Киева он на кон не ставит». У него тут ирония ситуации сама, у меня нет претензий к Кличку. Понятно, кстати, он все обдумывает, и как мы видим – он не торопится.

Самый большой подарок, который он бы мог сделать власти, – выставить брата. Это полное подтверждение пустоты бренда. То есть, ребята, во что вы играете – в фамилию или политику? Кто-то, по крайней мере, такую возможность забрасывал в информационное поле, а потом кто-то приносит ему статьи и показывает: вот видишь, что пишут – если выдвинешь брата, то, мол, выиграешь. Я скажу такое небольшое интермеццо, я прошу прощения, я себя готов слушать часами. Я сейчас заканчиваю. Если бы меня спросила оппозиция, так сказать, бесплатный совет, парадоксальный у меня был бы ответ – Бондаренко.

Это человек, который идеально завертывается в бренд, он ему не противоречит. А его скелеты в шкафу, даже если они и есть, то они уже просто истлели за время пребывания в оппозиции. Это человек, который не скажет лишнего, он глубоко ментален. Он ментально соответствует голосующей массе киевлян. Такой, как бы, свой, чуть более успешный. Многократно выигрывал выборы на округе.

Сразу большая электоральная чаша здесь. Если бы у меня власть спросила, как сломать игру – я бы тоже дал парадоксальный ответ: проводите в два тура. Причем изменения в закон можно внести, поскольку для Киева это можно отдельно прописать в «Законе о столице». 3 июля – и через три недели второй тур. Все между собой так перегрызутся, что им будет сложно собраться. К концу июля резко упадет явка, еще больше то есть. Если сначала будет 50%, то потом она будет меньше 40%, то есть она упадет там, где надо, и останется там, где надо. Какое предостережение еще власти – очень плохо работают инфраструктурные проекты.

Лавочки, мосты, станции метро – все это сейчас работает очень плохо. А с другой стороны, идею замороженного референдума надо продумать и завершить. Подписи уже собраны, в любой момент можно дать отмашку и провести выборы. Там три вопроса, это закладывание дополнительных социальных выплат в бюджет. Надо провести референдум и начать эти выплати, это был бы ход. Киевляне понимали бы, за что отдают голоса. Не за подачки, а благодаря своему волеизъявлению, которое они сделали. Два других вопроса они там менее важны. Если не будет Кличко, то будет очень много желающих сказать, что я тут, мол, не хуже Кличко. Как Кужель сейчас пытается занять место, так сказать, ближе к телу. Она себя пару раз предлагала в мэры, но мужики из оппозиции на это даже не отреагировали.

Понятно, что если в какой-то момент пойдет через механизм праймериз, надеяться можно. У Кличко есть базовый электорат, у него есть поддержка, за счет которой он может оказаться более привлекательным. Понятное дело, что есть вариант Катеринчука – ему понравилось в прошлый раз выдвигаться, это он сделал не безвозмездно. Он был своеобразным спойлером, потому что в те времена я был по ту сторону баррикады, в команде мера, и утверждаю, что он был таким себе спойлерским проектом. Нельзя отбрасывать не как кандидата, а как участника Ляшко.

Я видел Ляшко в хорошем смысле в действии в Черниговской области, в своем округе его партия набрала 25%, а по черниговской области 10%. Ляшко он типа Бригинца в этой своей активности. Он пробежит в Киев. Эти 30 тыс. – все решают не проценты, а числа. У него фантастическая работоспособность, «навоеванная». То есть нельзя его исключать, нельзя исключать, что вновь поучаствует блок Наталии Королевской, они взяли 1,5 %, а при нынешней ее позиции можно сыграть.

Если коммунисты забрали 7 процентов, то поле для такой игры, в принципе, понятно. Такого кандидата провластного с женским лицом. Я теоретически это говорю. Понятно, что кто-то попытается вести свои списки. Мне кажется, что тут есть такая ловушка. Если придет 1 миллион человек, пусть при той заангажированности политической, где-то 150 тысяч будут готовы проголосовать за проекты. Сколько в 150 тысячах получается поместиться 30 тис. проектов.

Один помешается, а два уже и нет, выбрать из 80 тис. 60 это тонкая полит технологическая игра должна быть. Плюс к тому эти 150 тысяч – они очень разношерстные. С учетом того, что «Свобода» достаточно радикальная, или от того, что коммунисты слишком коммунистичны…


Іван Слободяник: Дякую. Андрію, а яка ваша думка?

Андрій Сафоненко: Да, после Дмитрия Джангирова выступать крайне сложно. Мало того, я во многом с ним согласен. Сначала отвечу не на заданный вопрос, а немного с предысторией касательно Кличко, это наиболее интересная фигура сейчас от оппозиции. Плюсы и минусы скажу. Кличко рискует поссорить оппозицию, если не пойдет в мэры Киева. Второе, он может также обидеть киевлян, которых заставят сделать выбор их оппозиционеров второго эшелона. Касательно Пилипишина и других второразядников, дай Бог им шансов просто попасть в Киевсовет.

Хотя Пилипишин снова может попробовать пойти в Киевсовет. Также хочу дополнить – с чем же пойдут кандидаты от оппозиции. Мне кажется, что и те, и другие пойдут с «чудесами» – такие себе «Чудотворцы». Такие вот сверхлюди, которые будут продвигать себя – кто-то будет юристом, кто-то врачом. Но это не будет только раздача продпакетов. Это будет еще попытка привлечь к себе внимание как к специалисту, профессионалу, и на этом будет очень сильно акцентироваться кампания.


Дмитро Джангіров: Тут есть две технологии: «манна небесная» и «300 спартанцев». То есть кто-то там будет защищать Гостинный двор, и таких объектов в Киеве найдется достаточно много, Киев ведь большой. Ну, а другие будут откликаться на просьбы. Вот приходишь на встречи и спрашиваешь, а чем я могу вам помочь? Мы ж понимаем, кто на эти встречи придет.


Іван Слободяник: Досить тяжко ще щось додати, оскільки вже майже все сказали. Кандидат Попов (якщо його не замете снігом, бо кияни йому можуть це згадати), якщо він говорить, що він там щось буде робити, то нехай спочатку хоча б лавки відремонтує. І до опозиції. Ситуація з Кличком така, що не зрозуміло – чи він хоче сам туди. Всі решта, крім Бондаренка, – це люди другого ешелону і шанси їхні – самі розумієте... Кияни можуть образитися і на Кличка, і на опозицію. Тому тут на даний момент всі бажаючі політики відтягують висування до останнього, тому десь через місяць буде зрозуміло, хто взагалі висуватиметься. За місяць буде зрозуміліше і тоді будемо більш предметно говорити.


Дмитро Джангіров: Давайте станемо на місце Кличка, припустимо, він перемагає – ким він стає? Спікером Київради. В цій Київраді, я можу припустити, опозиція перемогла. Але в складі опозиційної більшості його УДАРівці складають меншість, тобто він навіть з більшістю має кожен раз домовлятися. І це не так просто. Тому що, скажемо так, він менш «изощренный», ніж ті, хто буде з ним вести ці перемови.

Потім бюджету в нього в руках не буде. А документооборот, бумаготворчість – це не його парафія і його весь час будуть «підловлювати». І він не зможе бути фізично присутнім на всіх сесіях. Тому що він у великому спортивному бізнесі. Він і учасник цього великого промоутерського бізнесу, і акціонер. Йому дуже важко. Коли він політик у Верховній Раді – це зрозуміло, за нього буде якась людина. Секретар Київради, якщо це буде добра порядна людина, це можна собі уявити. Але скоріш за все, ця людина вже буде не від УДАРу. Це буде людина від «Батьківщини» або від «Свободи».

Це буде людина вже зовсім іншої лінії. Це буде якась нестандартна людина, ну, як Кошулинський. Добре бути, звісно, патріотом, але донька чомусь у Кореї Південній вчитися. Не знаю чому, але будуть такі нестандартні патріоти і це буде теж підставляти Кличка. Більше того, в нього до президентських виборів буде дві зими. Влада зможе перекласти відповідальність, мовляв, винна Київрада, що не виділила гроші. Він може просто не зрозуміти, що цей папірець, який йому підсунули, що це якраз на виділення грошей, а потім йому скажуть – ось ваша віза, ви бачили, але питання не підняли. Чи буде він грати в цю гру під назвою «спікер Київради», тут треба тисячу разів подумати.


Андрій Бодров: Я хотів би ще щодо Кличка припустити.

Що Кличко перемагає – і це розумієш, як «у президенти через мера». Як ти поясниш киянам, що ти ідеш через мера в президенти. Ти, виявляється, просто використав людей, навіть для того, щоб «посвітитися», тобто ти зрадник. Тобто він ризикує втратити у своєму базовому регіоні всі голоси. Так, ми тут взяли максимально. Але питання виборів мера це одне, а президентські вибори – то інше. Там і качнутися можуть люди. Тобто залишайся мером, доведи. Хіба ми тебе обирали для того, щоб ти в президенти пішов? Треба хоча б один строк відбути до кінця, щось довести і потім вже йти. Тобто тут такий ризик існує.


Іван Слободяник: Я прошу вибачення, але знаєте, що мені тут цікаво найбільше? Жоден з експертів, крім Джангірова, обійшов кандидата від «Свободи». Враховуючи те, що буде війна брендів опозиційних, я думаю, що буде війна між узгодженістю кандидатів «Свободи», УДАРу, і БЮТу. Залишається дійсно ключовим питанням – хто буде кандидатом в мери від «Свободи». Тому що це дає електоральну перспективу «Свободі» як на парламентських виборах 2017 року, так і на виборах президента 2015 року. Тому що ми бачимо електорат, фактично розділений на дві частини. Ті, які готові на манну небесну, і ті, які не погоджуються на таку кампанію. Які вже не визнають таких інфраструктурних проектів, чітко протестно налаштовані люди. Залежно від того, як «свободівці» продемонструють свою поведінку протягом цього часу. Це буде досить інтригуюче питання.


Андрій Сафоненко: Ну тут все очень достаточно просто. В данный момент есть только один кандидат – это Андрей Ильенко, народный депутат, который выиграл на Троещине. Выборы выиграл он с перевесом в несколько сотен голосов у Гереги. Это дает ему, 25-летнему юноше, право баллотироваться. Не все в «Свободе», насколько мне известно, с этим согласны, но, тем не менее, просто нет альтернативы на данный момент.


Дмитро Джангіров: Мені здається просто, що ми повинні зрозуміти, що змінилось після цього швидкого з’їзду «Батьківщини». Тому що до нього вважалось, що будуть домовленості того ж типу, як і на парламентських виборах. Тобто єдиний кандидат, зрозуміло, – від «Батьківщини», і через % я вираховував, скільки якій силі: 38 – «Свобода» і 22 – «Батьківщина». Якщо «Батьківщина» вже повисувала, а «Свобода» буде висувати свого кандидата, це взагалі всю архітектуру виборів змінює. Ы більшого подарунка владі бути просто не може. Я поздоровляю пана Іллєнка, якщо він буде висуватися.


Іван Слободяник. Пропоную перейти до запитань від журналістів, якщо є. Якщо нема, тоді пропоную завершувати.


Запитання журналіста: …Нерозбіроливо…


Дмитро Джангіров: Здесь есть лечащие врачи. Что можно через непарламентские методы. Я вам овечу так – есть очень хороший анекдот… А непарламентскими методами – через референдум.


Тарас Загородній: Результаты референдума в любом случае должны будут быть легитимизированы через законодательную ветку.


Дмитро Джангіров: Очень сложная схема, и с какими полномочиями... Политика – дело такое… То, что он говорит, что оно ему не интересно, это не значит, что это закрывает ему возможности добиваться этого требованием объединить эти должности. Есть политическое заявление. Правильное политическое заявление, и оно означает, что он как бы подготовил возможность для своего отказа. Но с другой стороны – я иду, и если у меня что-то не получиться, так это потому, что у меня нету необходимых полномочий. Действительно, то, что мы с вами обсуждали – зачем политику такого масштаба такая должность?

Тут получается, что действительно из нынешнего положения в президенты кратчайший путь – это по прямой через Киев. Только тут болото, если не на карте, а «на местности», поэтому быстрее может быть обойти. Вот обычная ситуация, как в жизни. А по поводу восстановить полномочия, то наверное возможен какой-то торг. Вот Ефремов сказал, что можно будет рассмотреть такой вопрос. Что это значит? Да ничего это не значит. Кроме того, что Ефремов это сказал. Как говорят, банан это просто банан, даже если он снится молоденькой девушке.


Андрій Бодров: Хочу сказати стосовно слів Дмитра. Парламентські чи не парламентські – можна довго про це говорити. Якщо влада скаже, у неї буде воля, то владу повернуть. Влада буде розмовляти тільки з сильним гравцем. Припустимо, що зараз є за опозиційним кандидатом. Кожна вага політика – це та кількість людей, яка стоїть за ним. Я просто не бачу, на який механізм влада би погодилась. Існують якісь фантастичні припущення. Справа в тому, що чим складніша схема, тим більше ризиків, що вона просто зруйнується.

Враховуючи те, що опозиційні партії демонструють низьку дисциплінованість у виконанні своїх зобов’язань, то можна вважати що це не реально. В такому разі висунення Кличка в мери з його боку це виглядало просто б авантюрою. Знову ж таки, за його заявою, що він не піде на ці повноваження – це просто початок того, що він не піде в мери. З точки зору політичної дійсності, а не політичних побажань.

Дмитро Джангіров: Просто обратите внимание, что когда говорят про референдум, то вообще-то надо проводить общенациональной референдум, а не киевский. Ви не вирішите це через місцевий референдум, тому що це не законом міста унормовано, а Законом України. Уявіть собі, як ви проведете «Всеукраїнський референдум з питань повноважень мера Києва»?


Тарас Загородній: Ще ніколи не було прецедентів імплементації результатів референдуму. Ви пам’ятаєте референдум 2000 року? Навіть за наявності тієї адміністративної системи, наявності сильного президента, який був менш залежний від різних груп впливу, і тоді впровадити неможливо було. Коли були питання стосовно скасування мажоритарки, коли 3 голосів не вистачало.

І тут зв’язку між проведенням референдуму в Києві і його імплементацією в парламенті я взагалі не бачу. Можливо, використати технологію як побажання. Але враховуючи, як проводились спроби провести референдум, коли був Черновецький, як всі ці групи там швидко руйнувалися, – я просто собі це не бачу, як вони собі це уявляють. Навіщо гріти повітря цими словами, які ти просто не можеш виконати. Наприклад, поясніть мені механізм формування груп для збору підписів. Це все одно має відбуватися за участі влади. У будь-якому разі, не зібрався кворум, не зібралися люди, похворіли, от і все – цих груп просто не буде.


Іван Слободяник: Дивіться, жодному кандидату на київського міського голову не потрібна посада весільного генерала. В парламентський спосіб змінити законодавство і в ці речі погратися? У вимірі 2015 року, чи готові вони віддавати козирьок президенту, чи все-таки гратимуть у свою гру. Призначення Попова скидається на схему простого рейдерського захвату підприємства. І в цій грі потрібно відповідати за відповідним сценарієм. Шукати юридичні механізми саме в площині рейдерського протистояння. Ось і все.


Тарас Загородній: Знаете, резюмируя коллег, пользуясь своей здравой логикой, можно на этот вопрос ответить очень просто: сольются или не сольются в экстазе эти две должности, зависит только от одного. Кто сядет в кресло мэра в конце кампании. Вот тогда этот вопрос и будет решаться, а до этого вряд ли.


Дмитро Джангіров: И последний вопрос. Ну, вот победил Кличко. У него спросят: а ты хочешь быть главой администрации? Неизвестно, что он ответит. Сидеть тут с 8 утра и до 8 вечера? Взывает кучу вопросов.


Андрій Бодров: Тут ще й інше, ти – опозиційний лідер, призначений на посаду Президентом, так я ж тебе буду на килим викликати. Президент має право дати йому догану. Якщо ти об’єднуєш дві посади, то ти відповідаєш за все у Києві. Зараз можна говорити, що Попов там в чомусь винен, тому що він там від влади, в місті не прибирається сніг, тому що він від влади і т.д. Якщо ти людина, яка може в папірцях заплутатись, а Київ – це великі гроші. Якщо ти хочеш об’єднати ці повноваження, то ти маєш бути готовим до цих повноважень. Велике навантаження, велика відповідальність. Це не по виборах ходити, це реальна робота, повсякденна марудна, спробуй це зробити.


Іван Слободяник: Найбільшу тезу надав нам Андрій. Мені здається, цю тему треба розширити. Це залежатиме також від політичного забарвлення Київради. Якщо вони діятимуть консолідовано і це буде питанням іміджу політичного, я думаю, що це найімовірніший шлях протистояння адміністрації Президента, щоб витягти автономію в цій грі.


Дмитро Джангіров: Є ще одна фігура, про яку ми не сказали. Є Тимошенко і від її слова залежатиме, її слово має певний електоральний резерв. Причому, як кнут, так і цукерка. Тобто хтось справжній кандидат, а хтось – проект банкової… Якщо точніше, в руках Власенка і Кожемякіна… Ну, коли їй треба, вона донесе свою точку зору. Я не думаю, що хтось, крім мене, більше полюбляє Юлію Володимирівну, але все ж таки треба відати їй належне.

Те, що їй треба, те пройде в такому вигляді, як вона захоче. І я думаю, що вона в цій великій електоральній грі за Київ має сказати своє вагоме електоральне слово. Але ми зараз теж не можемо передбачити, як і на чию користь воно зіграє і до чого це призведе. От така от у нас «Y» хромосома.


Іван Слободяник: Ну що ж, колеги, якщо бажаєте, то останнє слово і на цьому ставимо крапку.


Андрій Єременко: До того, що було сказано, я хотів би додати тільки до запитання стосовно другого ешелону влади. Тут казали, що кандидати другого ешелону будуть. Можуть залишитись дуже далеко, але це і не факт, що пройде. Вони будуть гратись в таку річ: от вони «пахали» на окрузі у Верховну Ваду (в парламентському окрузі є кілька округів Київради). І відповідно вони можуть виставляти кілька своїх кандидатів і гратись в таку гру: пройде – не пройде, така собі лотерея. І відповідно до тих напрацювань, які у них були під час виборів до ВР, перекладати їх на своїх людей у Київраду, причому для тих кандидатів це буде таким добрим способом зекономити бюджет, випускати одну газету на 5 значно легше ніж по одній на кожного.

Іван Слободяник: Дякуємо всім за участь.