Наши новости

Центральна влада мало спілкується з мешканцями Сходу України - Тарас Загородній

Про ситуацію на сході України в контексті президентської кампанії в ефірі радіостанції «Голос Столиці» розповіли керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній, директор Інституту глобальних трансформацій Олексій Семеній і член політради Партії регіонів Олександр Вілкул.

Вибори президента України призначені на 25 травня. Центрвиборчком у четвер завершив розгляд документів, поданих для реєстрації кандидатів у президенти у встановлений законом термін. Водночас на сході країни зберігається напружена ситуація. У Донецьку, Харкові, Луганську проходять мітинги прихильників федералізації. Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявляє, що на сході країни реалізується план з дестабілізації ситуації.

Керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній вважає, що центральна влада ігнорує настрої регіонів. Про це він заявив в ефірі радіо «Голос Столиці».

«Голос Столиці»: Зважаючи на те, що відбувається на сході – вибори взагалі будуть?

Тарас Загородній: Я б сказав так – зараз йде гра. З одного боку є чітка вимога Заходу – ми даємо гроші тільки після виборів. З іншого боку є бажання деяких людей, якщо вони не виграють цих виборів, зірвати їх. З іншого боку є інші сили, які хотіли б щоб вибори відбувалися в будь-якому разі. Те що відбувається на сході – це є сукупність декількох чинників, які зійшлися в часі. Це реальна стурбованість сходу України тим, що відбувається в країні. Люді реально перелякані, люди коливаються між нелюбимою ними Росією, а з іншого боку вони бояться приходу «бандерівців» і вони бояться того що їм заборонять розмовляти російською мовою, що скоротять можливості шанувати тих, кого вони вважають героями. Друге – це повне ігнорування центральною владою сходу України. Жоден український політик, який розуміє в якій зоні небезпеки знаходяться ці області, там не побував, поки там не почалися якісь сутички. І по-третє – це гра місцевих олігархів, які зараз торгуються з Києвом. І ще є образи на те що відбувалося в Києві. Люди на сході України звикли до порядку і те що відбувалося на Майдані вони вважають порушенням порядку. І тому є бажання: якщо у них можна було захоплювати будівлі, ми теж будемо захоплювати будівлі.

Директор Інституту глобальних трансформацій Олексій Семеній також не впевнений, що вибори пройдуть спокійно.

«Голос Столиці»: Як ви вважаєте – можна говорити про те що вибори будуть?

Олексій Семеній: Можна з одного боку і можна ставити знак питання. Тому що ситуація дуже сильно змінюється. Більше того – після подій в Криму були певні сигнали. І навіть певна інформація від російських колег чи навіть джерел з Заходу, які вже тоді передбачали, що досить складні події будуть відбуватися саме на південному сході і це буде саме до травня. І зараз це і відбувається.

Член політради Партії Регіонів Олександр Вілкул переконує в необхідності формування групи громадянського примирення, яка забезпечить політичний діалог.

«Голос Столиці»: Є розуміння що робити у Партії Регіонів сьогодні?

Олександр Вілкул: Я зараз у Дніпропетровську, я спілкувався багато з моїми земляками, ситуація в Дніпрі відносно спокійна, але люди дуже стривожені і першочергове завдання - знайти вихід з цієї ситуації. Всі кажуть, що не Верховна Рада повинна оголошувати надзвичайний стан, а країна повинна перевести Верховну Раду в особливе становище. І депутати повинні почати приймати актуальні закони. Одним з варіантів, який був запропонований на зустрічі годину назад, це формування групи громадянського примирення, яка забезпечить політичний діалог, до якої увійдуть представники і влади, і опозиції, зокрема Партіі Регіонів обов'язково, і потрібно займатися не політичними репресіями та антитерористичними операціями, а вести діалог. Повинні бути зроблені якнайшвидше кроки щодо децентралізації влади та розширення повноважень регіонів.

Керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній вважає, що в Партії регіонів вже помітні розбіжності.

«Партія регіонів зараз вже неоднорідна і вони грають на декількох площинах. От пан Вілкул чомусь не заявив, що вони хочуть в Митний союз, а в програмі Добкіна Митний союз існує. Пан Вілкул заявив, що другою державною мовою повинна бути російська, а в програмі Добкіна вона існує. І ще цікаве – реальний рейтинг Партії Регіонів зараз – 6%»,- заявив Тарас Загородній.

Розбіжність думок у Партії Регіонів відзначає і директор Інституту глобальних трансформацій Олексій Семеній.

«Я почну з пана Вілкула. Щоб знову у нас не було такого ефекту, до чого я закликаю, «головокружение от успехов». Коли ми вважаємо, що у нас тут ті хто програв, вони в такій ситуації будуть довго знаходитися, вони не розуміють куди вони йдуть. Так, вони можуть частково повторювати якісь тези, які ззовні – чи нав’язані, чи вони їх щиро підтримують. Але це не означає, що ми маємо легковажно до цього ставитися. Ми вже кілька разів дуже серйозно платили за нашу легковажність. По тому що сказав Вілкул, у мене питання – багато пунктів вже і так як мінімум задекларовані і будуть реалізовуватися – це раз. А по-друге – питання в тому, що хлопці вам заважало, коли у вас була вся вертикаль влади, реалізовувати те про що ви казали? По-друге – невелика плутанина. От «отдельная гуманитарная языковая политика». Це неможливо. Якщо країна єдина, вона повинна мати більш-менш логічно вибудовану єдину гуманітарну політику, в яку входить… мовне питання там не найголовніше. Отут важливо – це треба пояснювати. Людей треба про це інформувати. Повертаючись до програм. От я взяв 5 програм з одного блоку і 5 з іншого. Тобто п’ять – це мається на увазі Тимошенко, Порошенко, Гриценко, Ярош, Тягнибок – з одного боку. І з іншого боку – це від Добкіна, а потім Тигіпко, Симоненко, та інші. Що можна побачити? Справді, в програмі Добкіна є питання Митного союзу, але це програма, яка створювалася коли він сам ще подавався і не було рішення з'їзду. Як мені відомо, під час з'їзду питання Митного союзу було знято і було знято ще ті питання, які контролює Партія Регіонів, а контроль більше відносять до «донецького крила» - Добкін і є їх представником. І проблема для Партії Регіонів – а з іншого боку позитив для всієї України – що зараз такий певний плюралізм там з'явився. Бо Добкін презентує таке «харківське» угрупування, яке свого часу дуже яскраво презентував Кушнарьов, з яким – ви знаєте, що сталося. Тігіпко презентує «дніпропетровське», яке теж має свої відмінності та свої амбіції. Щоб підсумувати. Перше – я приїхав до вас, була зустріч з одним з західних послів, і у нього була цікава та правильна теза. Він сказав: «хлопці, ви можете приймати гарні закони, робити ще щось, але питання в їх імплементації та питанні корупції». І це дійсно важливо – коли ми всерйоз почнемо імплементувати хоча б те що ми прийняли і затвердили. Друге – я не думаю що президентські вибори стануть якимсь водорозділом, насправді водорозділом вже послужили попередні події, які в принципі змусили подорослішати. І останнє: щодо президентських програм. Не всі з них є президентськими. Деякі є парламентськими. Президентських там є лише декілька»,- заявив Олексій Семеній в ефірі радіо «Голос Столиці».

Нагадаємо, Партія Регіонів презентувала нову економічну доктрину. Її основоположні моменти включені у виборчу програму Михайла Добкіна, кандидата в президенти України від Партії Регіонів. Йдеться про зміни у сфері податків, інвестицій, енергетики та бізнес-сектора.

Читати повністю: http://newsradio.com.ua/2014_04_08/Prezidentsk-vibori-v-Ukra-n-na-mezh-zrivu-eksperti-8013/